Postkort st. BRUSAND 19-12-90 (Nedlagt 1997)  Id: 4052609

Detaljer
Auksjonstype S Standard   Selger DavidogGoliath
Gjeldende bud kr 8,00     Startbud kr 8,00
Antall 1   Ant Bud 1
Startet 14.07.2022 15:00:29   Sted Moss 1534
Slutter 27.07.2022 20:13:00   Område Andre

Meget pent, brukt postkort. Noe hjørneslitasje.

Stemplet 4363 Brusand 18-12-1990.

4363 Brusand ble nedlagt fra 1-10-1997.

Aune 505587.

Navn4363 BRU PAA JÆDERENBokmål
Alternative navnBRU PAA JÆDERENBokmål
Etablering01.05.1903Hå (Kommune)
Nedleggelse30.09.1997
Kode4363
ForretningstypePoståpneri
Historikk

BRU PAA JÆDEREN poståpneri, på jernbanestasjonen Bru, i Ogne herred, Stavanger amt, under Stavanger postktr., ble underholdt fra 1.5.1903 med postforbindelse om vinteren med jernbane og om sommeren med bipostrute til/fra Ogne. Sirk. 14, 20.4.1903.

Iht rettskrivningsreformen av 1917 ble navnet heretter skrevet BRU PÅ JÆDEREN.

Navnet ble fra 1.10.1921 endret til BRU PÅ JÆREN. Sirk. 53, 23.9.1921.

Fra 1.1.1922 endret til BRUSAND. Sirk. 71, 21.12.1921.

Poståpneriet ble 1.1.1973 lagt under Sandnes postområde. Sirk. 38, 30.10.1972.

4363 BRUSAND er lagt ned fra 1.10.1997. Ingen endring i postadressen etter nedleggelsen. Sirk. 24, 11.9.1997.

Ved etablering av nye poststedsgrupper ble poståpneriet benevnt underpostktr. fra 1.11.1973, Sirk. 41, 31.10.1973, og fikk fra 1.1.1977 status av postktr. C., Sirk. 35, 10.12.1976.

Datostempel av sveitsertypen med lukket stjerne ble levert ved opprettelsen.

(4363)
Poståpnere/styrere:
Stasj.eksp. Johannes Sandve 1.5.1903.
Stasj.mester A. Rosenberg midlertidig fra 5.5.1911.
Stasj.mester Ola Kittelsen Sigveland midlertidig fra1.10.1913.
Stasj.mester B. Mydland 30.6.1915 (f. 1877).
Overtatt av Statsbanene 1.9.1926.
Thoralf Ingebrethsen kst. 1.1.1965, fast 1.2.1966 (f. 1925).
Grethe Sivertsen 1.10.1989 (f. 1951).

Stillingen var ulønnet av Pv. de 3 første år. Årlig poståpnerlønn fra 1906 var kr 150,-, i 1910 kr 250,-, i 1914 kr 300,- og i 1917 kr 450,-.
Fra 1.7.1917 ble det ellers gitt et midlt. dyrtidstillegg med 50% av lønnen.

Bokmål
VirksomhetPoststed01.05.190330.09.1997
Se ogsåhttps://digitaltmuseum.org/cca13d5f-46c8-4735-82a1-35634da6bcac
DigitaltMuseum021166441554

Endringsnotat

Konvertert fra poststedsregisteret

B17112020ID93258F1UOUWUNCVUYMI.JPG

B17112020ID93258F2FLXHMVCTEMGH.JPG

URL: https://gibud.no/Auction/APViewItem.asp?ID=4052609